Δευτέρα 1 Απριλίου 2013

ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ

Την πρώτη της νίκη επί της διοργανώτριας ομάδας του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, του Μαυροβουνίου πανηγύρισε απόψε στο Μπαρ η Εθνική Κορασίδων. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση επικράτησε με 3-1 (25-23, 14-25, 25-20, 25-10) των γηπεδούχων στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου στο κλειστό «Τοπόλιτσα» και με την τρίτη νίκη της στην ιστορία των τελικών φάσεων του θεσμού έκανε το «3 στα 3» στις τελευταίες αναμετρήσεις της με το Μαυροβούνιο.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Τάκης Φλώρος, αναγνωρίζοντας τις δυσκολίες που δημιουργεί ένας αντίπαλος στην έδρα του και μάλιστα ιδιαίτερα βελτιωμένος σε σχέση με τα παλιότερα ματς, παραδέχθηκε πως «για ένα σετ δεν παίξαμε καθόλου καλά και μάλιστα είχαμε παιδικό σέρβις», ωστόσο στάθηκε στους τρεις βαθμούς και στην πρώτη μας νίκη στη διοργάνωση.
Η Ιωάννα Γκουντιμένκο, που με 7 μπλοκ ήταν «βράχος στο φιλέ» τόνισε πως «είμαι πολύ χαρούμενη που παρά τα προβλήματα που είχαμε σε ένα σετ καταφέραμε να κερδίσουμε έναν καλό αντίπαλο» , ενώ η «Βενιαμίν» του τουρνουά, Αθανασία Φακοπουλίδου, που βοήθησε πολύ με την είσοδό της στο ματς επεσήμανε πως «είμαστε 12 παίκτριες και προσπαθούμε όλες να δώσουμε το καλύτερο μας εαυτό, αν και για ένα σετ σήμερα χάσαμε τη συγκέντρωσή μας».
Κερδισμένοι πόντοι: 89-78: Σέρβις 18-10, Επίθεση 42-33, Μπλοκ 12-8, Λάθη αντιπάλου 17-27
ΕΛΛΑΔΑ (Τ. Φλώρος): Κωνσταντινίδου 6, Στράντζαλη 24 (7 άσους), Ψωμά 6, Βασιλαντωνάκη 16, Γκουντιμένκο 10 (, 3 άσους, 7 μπλοκ), Καλατάντζε 5, λίμπερο η Κοκκινάκη (57% υποδ., 52% άριστες), Φακοπουλίδου 6,Σουπιώνη, Σωτηρίου, Χαμπηλομάτη, Παπαδοπούλου
Μαυροβούνιο (Ραντουσίνοβιτς): Μάντιτς 10, Βουκάλοβιτς 5, Ντόνοβιτς 7, Βουγιόσεβιτς 15, Γιάνγεβιτς 4, λίμπερο η Πέτροβιτς (29% υποδοχή, 25% άριστες), Ράτκνιτς Ματάνοβιτς, Βόιβοντιτς

Έχοντας στο τσεπάκι του το πρώτο … ροζ φύλλο αγώνος από το Μπαρ, ο ομοσπονδιακός τεχνικός, αναφέρθηκε στον επόμενο αντίπαλό μας, την Τσεχία, την οποία θα αντιμετωπίσουμε την Δευτέρα 1 Απριλίου στις 18.30.
«Η Τσεχία είναι μία πολύ καλή ομάδα, υψηλού επιπέδου και με μεγάλη παράδοση στις συγκεκριμένες ηλικίες. Θα τη δούμε αύριο στο βίντεο και θα προσπαθήσουμε, όπως πάντα για τη νίκη

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Η βαθμολογία του Α’ ομίλου (σε 2 αγώνς): 1.Ιταλία 5β. (6-2) 2. Σλοβενία 4 (5-4), 3. Πολωνία 3β. (5-5), 4. Τσεχία 3β (4-4), 5 ΕΛΛΑΔΑ 3β (3-4)Μαυροβούνιο 0β (2-6)

3η ημέρα – Δευτέρα 1 Απριλίου

16.00: Ιταλία – Σλοβενία

18.30: Τσεχία – Ελλάδα

21.00: Μαυροβούνιο – Πολωνία

Oι αγώνες του ομίλου της Εθνικής στο Μπαρ του Μαυροβουνίου θα μεταδοθούν από το www.laola1.tv, ενώ εκείνα του ομίλου του Κλάντοβο από την επίσημη ιστοσελίδα της σερβικής ομοσπονδίας http://eng.ossrb.org.

Δευτέρα 01/04: Τσεχία - Ελλάδα (18:30)

Τρίτη 02/04: Η Ελλάδα έχει ρεπό

Τετάρτη 03/04: Σλοβενία - Ελλάδα (16:00)

Πέμπτη 04/04: Ελλάδα - Πολωνία (16:00)