Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2018

Τη δεύτερη νίκη τους μέσα σε 48 ώρες απέναντι στον Πορφύρα στο «Π. Σαλπέας» πανηγυρίσαν οι Μακεδόνες Αξιού. Μετά από τη νίκη της στο Κύπελλο, η ομάδα του Μανώλη Σκουλικάρη επικράτησε με 3-0 σετ και για την 14η αγωνιστική της Volley League γυναικών.
Οι φιλοξενούμενες βρήκαν λύσεις από την Χολστ και την Καραφουλίδου, ενώ με το αποτελεσματικό σέρβις τους δημιούργησαν ρήγματα στην υποδοχή του Πορφύρα.
 Οι Πειραιώτισσες δεν κατάφεραν να είναι αποτελεσματικές στην επίθεση (μόλις 29%) και ηττήθηκαν από το φαβορί της αναμέτρησης.
Τα σετ: 0-3 (22-25, 12-25, 17-25)
*Οι πόντοι του Πορφύρα προήλθαν από 3 άσσους, 21 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και των Μακεδόνων προήλθαν από 10 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Γκολφινοπούλου 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Δραγουμάνου 10 (7/28 επ., 3 άσσοι, 30% υπ.), Κομλένοβιτς 8 (8/25 επ.), Κωνσταντέλου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Ράπτη (56% υπ.),Φωτεινού 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ) / Μουστάκη (λ, 29% υπ.), Γκούρα, Ευθυμιάδη, Θαλασσινού 2 (2/8 επ., 40% υπ.), Κελεσίδη, Σιδεράτου.
ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Σκουλικάρης): Καραφουλίδου 17 (13/31 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Νώτη 1 (1/9 επ., 44% υπ.), Πολυνοπούλου 9 (4/8 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σπανού 3 (1/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σπικς 3 (1/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χολστ 22 (19/40 επ., 3 άσσοι) / Μυρίδου (λ, 60% υπ.), Μόσχου.
Βασίλης Πανδής (Πορφύρας): «Κάναμε μία προσπάθεια στο πρώτο σετ μήπως καταφέρουμε να τους αιφνιδιάσουμε. Ήμασταν μπροστά 19-16 αλλά στο τέλος μίλησε η εμπειρία των Μακεδόνων».
Μανώλης Σκουλικάρης (Μακεδόνες): «Συγχαρητήρια στα κορίτσια γιατί έπαιξαν δύο παιχνίδια σε μικρό χρονικό διάστημα και αντεπεξήλθαν. Το πρώτο σετ ήταν αυτό που έκρινε το παιχνίδι. Αργήσαμε να πιάσουμε υψηλά στάνταρ απόδοσης  στην αρχή αλλά πόντο πόντο βελτιωνόμασταν και φτάσαμε στη νίκη».